czwartek, 12 marca 2009

Port Wojenny Gdynia Oksywie

Komenda Portu Wojennego Gdynia

Marynarka Polska została utworzona rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego z dnia 28 II 1918 r. Gdyński Port Wojenny był jedynym portem niepodległej Polski. Port symbolicznie otwarto w 1923 r. Pierwsza flotylla II RP nie była okazała liczebnie, ale nowoczesna. W momencie wybuchu II Wojny Światowej rejon Kępy Oksywskiej był miejscem jednych z najbardziej zaciekłych walk. Po przegraniu Wojny Obronnej okręty ruszyły z macierzystego portu do dalszych działań i odegrały niepoślednią rolę na morskim polu walki.

Po zajęciu przez Niemców miasto zostało przemianowane na Gotenhafen, Oksywie na Oxhöft (tak też wcześniej brzmiała nazwa wsi), a port wojenny zaanektowano na potrzeby Kriegsmarine. Wiosną 1945 r. był jednym z ostatnich punktów oporu niemieckiego. Po zakończeniu działań wojennych powołano Marynarkę Wojenną i oksywski port wojenny ponownie zaczął działać pod biało-czerwoną banderą.

W chwili obecnej jest to największy polski port wojenny, będący od 10 lat bazą NATO. Teren i okręty można zwiedzać przy specjalnych okazjach. Jedną z nich były obchody 10-tej rocznicy wstąpienia Polski do NATO. 11 III 2009 r. MW zafundowała dzień otwarty Portu Wojennego w Gdyni Oksywiu i dzięki temu powstały zdjęcia umieszczone w tym poście. Co ciekawe MW nie ma jakichkolwiek obiekcji co do fotografowania i publikowania zdjęć. W przeciwieństwie do np. stoczni i muzeum (ale o "zakazie fotografowania" innym razem). Dzień bardzo wietrzny, zimny, padał śnieg, ale warto było zmarznąć, żeby obejrzeć okręty i zwiedzić 4 z nich, w tym okręt podwodny. Było super!
Okręty w wielkiej gali banderowej

To ja na okręcie podwodnym klasy Kobben ORP "Sokół"

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

patrzac na te fotki to tesknie za tym...jaj ja bym chcial znow to zobaczyc na zywo.zdzislaw_krysiak@go2.pl

Anonimowy pisze...

mam pytanie odnosnie zwiedzania, chetnie bym sie wybrala ale niegdzie nie mogę znaleśc ewentualnego "kalendarza imprez otwartych". Czy w tym roku przewiduje sie jakis dzień otwarty??

Anonimowy pisze...

od jesieni 1987 do jesieni 1989 słuzyłem na Z-5 wczesniej pół roku w Ustce. Teraz to jakas lipa , bez wojska / bo jak tu nazwac jakis zawodowców / lipa straszna