wtorek, 18 sierpnia 2009

Jelczem "ogórkiem" po dawnych terenach stoczni w Gdańsku

Dzięki Instytutowi Sztuki Wyspa / Fundacji Wyspa Progress i partnerom mamy okazję skorzystać z ciekawej oferty turystycznej i kulturalnej na schyłku tegorocznych wakacji . Przez ostatnie dwa tygodnie sierpnia będzie można zwiedzać tereny dawnej Stoczni Gdańskiej nietypowym pojazdem - autobusem marki Jelcz, zwanym "ogórkiem". Mamy też okazję spotkać się ze sztuką współczesną w siedzibie Instytutu Sztuki Wyspa. Ideą, która przyświeca organizatorom jest chęć pokazania zmieniającego się miejsca, ugruntowania go w pamięci jako miejsca - symbolu drogi do wolności, przywołania do głosu zarówno świadków tamtych wydarzeń jak i artystów.

Jelcz - "ogórek" pod Instytutem Sztuki Wyspa

Najciekawszą atrakcją będzie Subiektywna Linia Autobusowa 2009. Nietypowy środek transportu, to odrestaurowany autobus Jelcz, popularnie nazywany "Ogórkiem", należący od kilku miesięcy do miasta Gdańska. Trasa "Ogórka" będzie miała kilka stałych, oznakowanych przystanków. Zobaczymy min. warsztat Lecha Wałęsy i miejsce w którym przeskoczył mur, bramy stoczniowe, słynną salę BHP. Osoby, które opowiedzą o odwiedzanych miejscach to dwoje zawodowych przewodników Małgorzata Mazur i Jarosław Żurawiński oraz Paweł Zieńczuk - długoletni pracownik stoczni, uczestnik strajków, więzień polityczny.

Subiektywna linia autobusowa może się okazać sporą atrakcją. Zwłaszcza dla turystów, którzy Gdańska i najnowszej historii tak dobrze jak mieszkańcy i pasjonaci nie znają. Ale i gdańszczanie nie związani nigdy z przemysłem stoczniowym mogą przeżyć niezłą przygodę. Zwiedzanie stoczni Jelczem - "ogórkiem" zapowiada się tym bardziej ciekawie, jako że autorzy akcji i przewodnicy deklarują możliwość wybierania i modyfikacji trasy wspólnie ze zwiedzającymi. Zobaczenie na własne oczy jak wyglądają stare budynki pamiętające czasy Stoczni Cesarskiej (Kaiserlische Werf) i Stoczni Schichaua (Schichau Werf), dok, pochylnia, budowa statku mogą być wyjątkowym przeżyciem. Równie interesujące jak opowieści o wydarzeniach i osobach związanych z tym miejscem, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
"Ogórek" będzie jeździł pomiędzy 18 a 31 sierpnia. Wyrusza codziennie zza historycznej bramy nr 2 dawnej Stoczni Gdańskiej. Kursuje trzy razy dziennie - o 12:00, 14:00 i16:00. Wycieczka trwa ok. godziny czasu. Bilet - cegiełka kosztuje 8 złotych. Pieniądze uzyskane z biletów zasilą konto Fundacji Wyspa Progress.

W siedzibie Instytutu Sztuki Wyspa pomiędzy 18 sierpnia a 20 września zagości wystawa pt. "20 mgnień wolności". Prace wykonane w wielu technikach wystawiają min. Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Grzegorz Klaman, Grupa Twożywo.
"Obrazy, instalacje, prace video, obiekty w zróżnicowany sposób powiązane tematycznie z refleksją nad demokracją, wolnością słowa, przestrzenią publiczną, rynkiem i religią w kilku przebłyskach naświetlą polski krajobraz." - piszą realizatorzy wystawy w folderze.
Wystawa jest czynna codziennie w godzinach 12:00 - 18:00.

Drugim projektem artystycznym są warsztaty. Odbędą się w siedzibie Instytutu Sztuki Wyspa w dniach 18 - 22 sierpnia. Pracować będzie kilkunastu artystów z kilku europejskich krajów . Warsztatom przyświeca idea ukazania problemu wolności: " Instytut jest ulokowany na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej - w miejscu, które stało się symbolem końca reżimu komunistycznego w Europie Wschodniej. Na ten rok przypadła 20-ta rocznica walki o wolność we wschodnich krajach. To właśnie wolność jest dla nas najważniejsza i może przybierać wiele różnych form. Naszym celem jest pokazanie publiczności jak istotne jest próbowanie i poszukiwanie wolności w życiu codziennym."
Uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje prace publiczności 22 sierpnia.

Szkoda tylko, że cała inicjatywa zaistniała u schyłku sezonu turystycznego, a nie na jego początku. Ale i tak należy się pochwała organizatorom za ciekawą inicjatywę. Dzięki niej wiele osób będzie mogło dosłownie i metaforycznie dotknąć miejsc, które zmieniły historię.

Dodaję kilka zdjęć z dzisiejszego dnia:


Początek wycieczki



Paweł Zieńczuk prezentuje dziennikarzom archiwalne zdjęcia



Dok stoczniowy


Zdjęcia pochodzą z inauguracyjnego przejazdu "ogórka" po terenie stoczniowym, który odbył się w południe, 18 VIII. W kursie i zwiedzaniu uczestniczył szef Instytutu Sztuki Wyspa i artysta - Grzegorz Klaman, przewodnicy i prezydent miasta Gdańska - Paweł Adamowicz.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

wycieczka była super! Polecam!

Anonimowy pisze...

świetny pomysł. Takie wycieczki powinny być w stałej ofercie turystycznej Gdańska!! Ja już w tym roku nie dam rady, a bardzo chcę przejechać się ogórem po stoczni.