wtorek, 19 kwietnia 2011

Bitwa o Twierdzę Wisłoujście A.D. 2011

 Inscenizacja bitwy o Twierdzę Wisłoujście ( Festung Weichselmünde) odbyła się na jej terenie i wodach Martwej Wisły (Tote Weichsel) 16 kwietnia 2011 r.
Luźno nawiązywała do wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków. Pewien incydent mający miejsce w maju 1807 r. w trakcie oblegania Gdańska przez wojska napoleońskie i próba przełamania obrony posłużyła za kanwę całej "Bitwy o Twierdzę Wisłoujście A.D. 2011".
Okręt HMS Dauntless, wpłynął na wody Wisły 19 maja z zadaniem przerwania blokady i dostarczenia do Gdańska prochu. Miał dopłynąć aż do Motławy i tam rozładować niezbędne dla obrońców zaopatrzenie. Niestety na zakręcie Wisły w rejonie Ostrowa (Holm) nieszczęśliwie wszedł na mieliznę i po krótkiej walce poddał się Francuzom opuszczając banderę.

Inscenizacja, jak to inscenizacja rządzi się własnymi prawami. Nie sposób chociażby odtworzyć sceny wpłynięcia okrętu z morza przez ujście Wisły. Stare ujście po prostu nie istnieje. Nie mówiąc o kompletnie zmienionym pejzażu okolic. Natomiast wyjątkowa malowniczość, położenie i charakter Wisłoujścia, Nowego Portu i Westerplatte pozwala na realizację fantastycznych widowisk. Dzięki pomysłodawcom, organizatorom i Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska (gospodarzowi Twierdzy Wisłoujście) oraz prawdziwym pasjonatom udało się zorganizować imprezę masową, jakiej dzielnica Nowy Port dawno nie widziała. I wielu Gdańszczan i naszych gości też zapewne nie.
Przygotowania trwające ponad 3 miesiące zaowocowały wyjątkowym widowiskiem, które zgromadziło prawdziwe tłumy.

W piątek 15 kwietnia na terenie Twierdzy Wisłoujście rozpoczął się spory ruch. Zaczęły zjeżdżać się grupy rekonstrukcyjne, rozpoczęto ostatnie przygotowania i próby przed sobotnią bitwą. Wojska kwaterowały się w pomieszczeniach wieńca, szykowano broń, ładunki, umundurowanie. Po południu na "Czarną Perłę" załadowano armaty i przeprowadzono próbę. Nieco utrudnień przysporzyła niesamowita mgła, która nasunęła się na ląd znad Zatoki Gdańskiej. Za to zapewniła niepowtarzalne widoki.Sobotni poranek powitał wszystkich piękną pogodą. Praca na wszystkich frontach wrzała:

Ja przedstawię wydarzenie "od środka", jako uczestnik imprezy zamustrowany na okręcie próbującym się wedrzeć do Miasta. 

Zgodnie ze scenariuszem odbiliśmy z Westerplatte o godz. 13 i ruszyliśmy w kierunku Twierdzy Wisłoujście. Ogromnym zaskoczeniem i wzruszeniem były tłumy widzów zgromadzone na nabrzeżu przy ul. Starowiślnej. Okręt podpłynął w okolicę warowni mając na maszcie holenderską banderę, wówczas neutralną. Do naszej jednostki dobiła szalupa z miejscowym celnikiem mającym sprawdzić faktyczny stan ładunku. Celnik został przez naszą załogę wyrzucony za burtę i skończył marnie w odmętach wiślanych wód. Rozpoczęła się ostra wymiana ognia pomiędzy strzegącą Gdańska załogą Twierdzy, a okrętem mającym niecne zamiary. Niestety nasz kapitan poległ w ciężkim boju, jednostka uległa uszkodzeniu i po nierównej walce musieliśmy się poddać.

Jednak jak to bywa w widowiskach w typie historical fiction, scenariusz scenariuszem, ale jak jest dla kogo i z kim się bawić, to się to robi. Zostało nam sporo czasu i podszepnęłam I oficerowi pomysł żeby chociaż przepłynąć wzdłuż nabrzeża przy Starowiślnej. Dowodzący momentalnie się porozumieli i doszło do totalnie improwizowanej drugiej części bitwy. Za cel załoga wzięła okręt "Dragon" z vip-ami na pokładzie. Nie obeszło się też bez ostrzału burtowego skierowanego w stronę zgromadzonej publiczności. Mnóstwo ludzi odebrało to jako najciekawszy i najbarwniejszy epizod całej imprezy, którą mogli podziwiać tylko z oddalenia.
Po godzinie walki przybiliśmy na powrót do nabrzeża przy Westerplatte. Załoga cała i zdrowa łącznie z naszym zmartchwystałym kapitanem zeszła na ląd i udała się na zasłużony, po ciężkiej bitwie, wypoczynek.

Fotografie są ułożone chronologicznie:

Cień na całej imprezie położyło zachowanie mediów. Postawa większości liczących się portali przyprawiła nas wszystkich o mdłości, najdelikatniej rzecz ujmując.
Na terenie Twierdzy jeden z artylerzystów uległ wypadkowi w trakcie inscenizacji. Wybuchła prochownica, którą rekonstruktor miał przy sobie. Dokładna przyczyna wypadku nie jest znana. Najbardziej prawdopodobne jest, że kawałeczek żaru z lontownicy wpadł niesiony podmuchem do torby z prochownicą i doszło do wybuchu. Na imprezach rekonstrukcyjnych takie rzeczy się niestety zdarzają. To jest niejako ryzyko zawodowe. Natomiast część mediów zrobiła z tego wypadku główny temat, nie poświęcając ani chwili na to żeby dobrze opisać, sfotografować i sfilmować imprezę. Dodatkowo podając wyssane z palca informacje mające na celu tylko podsycić niezdrową sensację. Po prostu wstyd! Inaczej tego nie mogę ująć.
Pedro! Wracaj do zdrowia jak najszybciej i do zobaczenia!

Przy okazji apel do moich koleżanek i kolegów po fachu. Mnóstwo ludzi oglądających widowisko jest wściekłych, że na skraju prawego bastionu i na wieży latarni stali ludzie w tzw. cywilu, którzy fotografowali i filmowali. Na industrialną architekturę w tle nic nie poradzimy, ale nie psujmy ciężkiej pracy rekonstruktorów i radości innym fotografującym i widzom.

Serdecznie dziękuję WSZYSTKIM za wspaniałe i niezapomniane przeżycia. Ahojjj!

W "Bitwie o Twierdzę Wisłoujście" udział wzięli członkowie:
12 Pułku Xsięstwa Warszawskiego,
4 Pułku Jegierskiego,
6 Roty Artylerii Pieszej,
Artylerii  Twierdzy Kłodzko, 
Artylerii  Twierdzy Nysa, 
Artylerii Jonkowo,
Infanterie Regiment No 52 i Garnizon Gdańsk,
The HMS Dauntless Royal Tars ,
Jager von Sell,
TGRH,
Wileńskiego Muszkieterskiego Pułku z Lidzbarka Warmińskiego.
(Pominiętych proszę o kontakt, z największą przyjemnością uzupełnię listę)

Polecam relację Steinera również z pokładu naszego okrętu: www.dobroni.pl
Fotorelacje: Archiego ze strony Nowego Portu: Piotr Połoczański-fotografia
i Joanny Pruszyńskiej z Twierdzy : Twierdza 2011

15 komentarzy:

Anonimowy pisze...

To było niesamowicie udane widowisko !!! Oby więcej takich imprez udawało się zorganizować !!!

Anonimowy pisze...

Z tego co widzę to jest tam jeszcze 2 Szkotów i Royal Marines

Anonimowy pisze...

Zazdroszczę jak nie wiem co. Jak zwykle, wszystkie najfajniejsze wydarzenia w Mieście mnie omijają - z racji tej koszmarnej odległości oczywiście...

smugler pisze...

Świetna impreza i ten statek :))

fritzek pisze...

A załoga nie świetna? :)))

Jest bardzo duża szansa, że "Bitwa o Twierdzę" wpisze się na stałe w kalendarz gdańskich imprez i pejzaż Nowego Portu.

Cezary pisze...

Ponadto udział wzięli:

The HMS Dauntless Royal Tars

- marynarze w służbie JKM. God save the king!

pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Ponadto udział wzieli:
- Artyleria Twierdzy Kłodzko
- Artyleria Twierdzy Nysa
- Artyleria Jonkowo
- Wileński Pułk Muszkieterów z Lidzbarka Warmińskiego
To jest to co pamiętam walczących po naszej stronie czyli obrońców twierdzy.
Pozdrawiam
Stryju

Anonimowy pisze...

"Kanonierzy z Lidzbarka warmińskiego" to bardzo ogólnikowa formuła. Zgodnie z życzeniem redaktora informuję, że w akcji w Wisłoujściu udział wzięły elementy następujących jednostek z Lidzbarka Warm. i okolic: Wileński Pułk Muszkieterski i 4. Pułk Jegierski (w Twierdzy i dwójka kanonierów na okręcie plus kapelan), 6. Rota Artylerii Pieszej, 52. Infanterie Regiment (na okręcie)

Anonimowy pisze...

Stryjowi dziękować :)

fritzek pisze...

Serdecznie dziękuję za uzupełnienie listy formacji, w których służą uczestnicy sobotniej inscenizacji :)

Anonimowy pisze...

Serdeczne pozdrowienia dla kapelana , który uratował mój nędzny żywot częstując mnie pysznym spirytusikiem zanim wlazłem na pokład HMS Black Pearl. Dzięki wielkie Ojcze Wielebny !!! :)

Anonimowy pisze...

Jak mi jeszcze jeden nazwę mojej jednostki przekręci to urwę uszy przy samej.......
Zachowujemy rosyjską pisownie i Poprawna nazwa
Wileński Muszkieterski Pułk
z pozdrowieniami Dziku

fritzek pisze...

@ Dziku, bez nerw proszę :) Nazwa poprawiona. A jak chcesz coś urywać, to koledze, który powyżej podał mi nazwę ;)))
Pozdrawiam

Cezary pisze...

Również skromnie upraszam się o sprostowanie naszej nazwy:

The HMS Dauntless Royal Tars

Jedno l, podwójne s, no i - Royal ;)

fritzek pisze...

Cezary, dzięki za sprostowanie. Już poprawione :)